Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine med mænd, der bliver roet ud til et skib ud for en klippekyst. Sign. Wilhelm Melbye 51. 37×56.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 102.
Krakeleringer og mærke ved blændrammens kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
21 bud