1709/​515

Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)

Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)

En gourdformet lågkrukke af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram, S 704. Kgl. P. Forsynet med låg af patineret bronze, ciseleret med bladværk. Unik. H. 16.

God stand. Få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK