1327/1715
To fade af porcelæn, dekorerede i blåt med henholdsvis blomster og fugle og figurer i felter. Kina og Japan 19. årh. Diam. 34–48,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre brændingsfejl.
Varia, 4. juli 2013
Vurdering
Hammerslag