2203/516
“Safaristolen”. Et par armstole af bejdset ask. Sæde, ryg og hynde af lys kanvas. Nyere armlæn af sort kernelæder og stropper af patineret kernelæder. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanvas med pletter og smuds. Stropper med krakeleringer. Røglugt.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag