185/​1

A Kassen (f. 2004, Kunstnergruppe dannet i 2004 bestående af Christian Bretton-Meyer, Morten Steen Hebsgaard, Søren Petersen og Tommy Petersen.)

“Slope (German oak)” fra serien “Slope”, 2015. Sign. AKassen på bagsiden. Trærammens høvlede siders savsmuld på papir. Lysmål 85×105.

Kunstnergruppen A Kassen blev dannet i 2004 og består af kunstnerne Christian Bretton-Meyer (f. 1976), Morten Steen Hebsgaard (f. 1977), Søren Petersen (f. 1977) og Tommy Petersen (f. 1975). Kunstnergruppen bor og arbejder i København, Danmark. Alle fire kunstnere er uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi i 2007. Derudover har Christian Bretton-Meyer og Morten Steen Hebsgaard studeret på Städelschule i Frankfurt, mens Tommy Petersen har studeret på AdbK, Akademie der Bildenden Künste i München. Gennem en kombination af humoristiske, æstetiske og abstrakte strategier eksperimenterer A Kassen med mødet mellem kunstværket og publikum ved at gentænke udstillingssituationen og hverdagen gennem konstruerede situationer. Til auktionen har A Kassen doneret værket “Slope (German Oak)” (2015). Værket er pulveriseret træramme på papir. Værket er en del af serien “Slope”, hvor de fire sider af rammen er blevet høvlet ned, og det resulterende savsmuld er blevet overført til det sete billede.

Undersøgt i ramme. Mindre dele af savsmulden er løsnet og faldet til bunden af rammen. Herudover original stand. Mindre afslag på rammens kanter.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

180935 36.000 DKK