Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
“Ved stranden”. Kystparti fra Færøerne. Sign. Ruth Smith 51. Olie på lærred. 50×50. Bogen “Ruth Smith. Liv og Værk”, Færøernes Kunstmuseum, 2007, medfølger. (2)
Behov for overfladerensning. To mærker / småhuller efter montering.
Moderne kunst og design, 25. juni 2013
41 bud