Foto endnu ikke klar
891/​132

Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino) (f. Cento 1591, d. Bologna 1666)

Proserpinas rov. Verso studie af Sisyfos. Usigneret. På bagsiden betegnet L. Giordano. Pen og brun lavering på papir. Bladstørrelse 247×166 mm. Uindrammet.

Proveniens: Julius Kronberg (1850–1921), svensk maler og professor på Kunstakademiet i Stockholm.

Vi takker Chris Fischer, Leder af Forskningscenter for tegnekunst, for at støtte tilskrivningen til Guercino.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK