2045/63
To silke tekstiler broderet med figurer og blomster, den ene broderet med “Peking-knuden”. Kina, c. 1900. L. 63–69 cm. (2)
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter. Den ene med hullet bagside
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud