1946/761
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
To bordlamper af patineret “disko” metal med hhv. stiliseret ornamentik og kanelleret korpus. Dessin 1633 og D 62. Stemplet monogram Just A. H. inkl. fatning og skærmhus 21,3 og 52. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag