2119/​55

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Marine med klippekyst og i horisonten sejlskibe. Sign. C. F. S. 18 Mai 1867. Betegnet på bagside Professor Fr. Sørensen, Klippeparti fra Lysekil i Sverige. Olie på papir monteret på malepap. 31×45.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag