Søren L. Lange (f. Faaborg 1760, d. København 1828)
Et par Møenske prospekter. “Udsigt af en Deel af kridt biergene paa Möen” og “Udsigt af Sommerspüret i Kridt Biergene paa Möen”. Tryksign. S. L. Lange. To håndkolorerede raderinger. 19. årh.s. første halvdel. Lysmål 22×27. (2)
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2002, nr. 716/1897 og Arne Bruun Rasmussen Kunstauktioner 1979, nr. 343 auk. 391.
Undersøgt i ramme. Minimale alderstegn på papir.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024