1414/874
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Øreklapstol med stel af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder i sæde betrukket med ternet Cotil 863. Model 6212. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud