2013/825
Et par barstole med stel af stål, ryg beviklet med flet. Cirkulært sæde betrukket med sandfarvet kanvas. Udført hos Georg Petersens Møbelfabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Et armlæn med delvist manglende flet. To samlinger med uoriginale skruer. En stol med revne i stålrør ved samling, senere forsøgt svejdset. Sæder med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag