1950/​114

Svingkedel og brænder af sølv med stand af pletsølv, glat korpus, tud smedet med maskerone. Utydeligt stemplet, Københavns bymærke 1767? Samt tekande af sølv. Mester A. Michelsen, 1853. Vægt ekskl. brænder og stand ca. 1379 gr. H. 12,5–31. (2)

Ikke original holder af pletsølv til tekanden medfølger.

Svingkedel med reparationer. Brænder ej stemplet. To mindre brud på stand. Mindre buler, ridser og mærker. Tekande mangler splitter og isolering på hank.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK