2034/709
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på fire spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af formbøjet pitch pine. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag i finér.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud