2414/​2021

Lepine a Paris

Lommeur af 14 kt. grønt, gult og rødt guld. Spindelgang og nøgleoptræk. Hvid emaljeskive med sorte Breguet-tal og visere med sten. Motiv af hund på fuglejagt på urets bagkasse i trefarvet guld. Ø 38 mm. Uret vejer ca. 40 g. 1790–1800'erne.

Uret vejer ca. 40 g.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven.

Armbåndsure, 3. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag