2414/2021
Lepine a Paris
Lommeur af 14 kt. grønt, gult og rødt guld. Spindelgang og nøgleoptræk. Hvid emaljeskive med sorte Breguet-tal og visere med sten. Motiv af hund på fuglejagt på urets bagkasse i trefarvet guld. Ø 38 mm. Uret vejer ca. 40 g. 1790–1800'erne.
Uret vejer ca. 40 g.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven.
Armbåndsure, 3. april 2024
Vurdering
Hammerslag