903/​99

William Woodhouse (f. Poulton le Sands, Lancashire 1857, d. Heysham 1939)

Ræven og den døde fasan. Sign. W. Woodhouse. Olie på lærred. 70×62.

William Woodhouse specialiserede sig i dyreportrætter i Landseer s stil og blev ofte rost for sin kunstneriske dygtighed og realisme, som i nærværende maleri.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK