2039/556
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på seks stole med stel af bøg, sæde og ryg af teak. Model 122. Formgivet 1952. Udført hos Søborg Møbelfabrik. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Limrester. Enkelte finérskader.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag