2124/705
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær lågskål af stentøj modelleret med riller i relief. Dekoreret med grønbeige glasur. Låg af patineret bronze med stiliseret lågknop. Sign. monogram, 118. H. inkl. låg 9,5. Diam. 13.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et afslag på øverste kant. Låget er oppoleret på overfladen og er ikke oprindeligt tilhørende selve skålen - for lille, kanten med mindre ujævnheder.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud