Cæsar Kunwald (f. Graz, Østrig 1870, d. København 1946)
Ung kvinde med nedslåede øjne. Sign. Kunwald C og på bagsiden betegnet med diverse numre. Olie på malepap. 55×46. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og derefter til nuværende ejer.
Retoucheringer. Nålehuller. Afskalninger og overfladeridser af forskellig grad. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020