2427/623
C. W. F. France (f. Langside, Glasgow 1897)
“Jupiter”. Et par stole med stel af teak, betrukket med hhv. sort og brunt skind. Model FD 218. Udført og mærket hos France & Søn. 1960'erne. (2)
Præsenteret på Møbelfabrikant-foreningens Messe i Fredericia 1965.
Litteratur: Mobilia nr. 121–122, august-september 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med krakeleringer og nogle defekte syninger.
Vurdering
Hammerslag
1146524 | ||
951293 |