2323/​291

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

En lille romersk pige i en hvid skjorte. Usigneret. Betegnet Rom 8. Juni 1845. Olie på papir monteret på træ. 15×18.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 698, 2001 nr. 1244.

Fold med krakelering i nedre venstre hjørne. Minimalt stødmærke under pigens øre.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK