2124/888
Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
Skænk af palisander opsat på stel af bejdset mahogni. Front med to skuffer med udskårne greb, indretning af mahogni med udtræksbakker og hylder. Beslag af messing. Udført hos Langkilde Møbler. H. 66. B. 100. D. 47.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel med enkelte hak og mærker. Træ falmet og med skjolder.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud