2417/881
Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
Et par cylinderformet af sort- og orangelakeret metal. Indvendig med massiv, klar akryl. Udført hos Lyfa. H. inkl. ophæng 40. (2)
Tilsvarende bl.a. ophængt Radiohuset, København.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag