909/​240

Christian Krohg (f. Vestre Aker 1852, d. Oslo 1925)

18 Illustrationer til Henrik Ibsens “Terje Vigen”. 1892. (18).

Christian Krogh udførte illustrationerne til det norske nationalepos i 1892 30 år efter, at digtet udkom i 1862.

Det kendte digt starter således:

"Der bode en underlig gråstængt en på den yderste, nøgne ø; - han gjorde visst intet menneske mén hverken på land eller sjø; dog stundom gnistred hans øjne stygt,- og da mente folk, at han var forrykt, og da var der få, som uden frygt kom Terje Vigen nær".

1. Terje Vigen. Usigneret. Bly på papir. Lysmål 45×27. 2. En fiskerhytte på det yderste klippeskær. Sign. C. K. Bly og hvidt på papir. Lysmål 30×45. 3. Folk ved en bådebro. Sign. C. K. Olie på lærred. 41×53. 4. Terje Vigen siddende i en båd svingende med hatten. Usigneret. Bly på papir. Lysmål 30×45. 5. Terje Vigen som ung skibsdreng. Sign. C. K. Olie og tusch på lærred. 55×42. 6. Terje Vigen kigger ind ad fiskerhusets vinduer og ser sin kone og datter (se næste). Sign. C. K. Olie og tusch på lærred. 42×54. 7. Interiør med Terje Vigens kone og datter. Sign. C. K. Olie på lærred. 40×52. 8. Terje Vigen sidder med sin datter, Anna, som hiver ham i håret. Sign. C. K. Bly og tusch på papir. Lysmål 48×32. 9. Terje Vigen sidder fortvivlet og vugger sin datter. Sign. C. K. Olie og tusch på lærred monteret på malepap. 37×56. 10. Terje Vigen spejder i sin rodbåd ud over havet og ser land. Usigneret. Olie og tusch på lærred monteret på malepap. 59×48. 11. Terje Vigen får øje på en korvet. Sign. C. K. Bly og tusch på papir. Lysmål 32×47. 12. Terje Vigen er blevet taget til fange og ligger på grædende på knæ på dækket på korvetten. Usigneret. Olie, tusch og bly på lærred. 55×34. 13. Terje Vigen sidder i fængselsgården. Usigneret. Olie og tusch på lærred monteret på malepap. 49×59. 14. Terje Vigen kommer som lods en engelsk yacht til undsætning ved at overtage rattet en stormfuld måneskinsnat. Sign. C. Krohg. Olie og tusch på lærred monteret på malepap. 60×44. 15. Terje Vigen hugger en åre i bådens bund. Sign. C. K. Olie på lærred monteret på malepap. 62×48. 16. Terje Vigen redder den fine engelske lady, hendes mand og hendes datter, Anna. Sign. C. K. Olie og tusch på lærred. 55×46. 17. Terje Vigen takkes af den engelske familie for at have reddet dens liv. Sign. C. Krohg. Olie på lærred monteret på malepap. 50×61. 18. Den engelske yacht drager bort. Sign. C. K. Olie på lærred. 55×43.

Alle nærværende værker er de originale illustrationer til 1892-udgaven af “Terje Vigen” pånær nr. 5 (i bogen er en anden udgave af Vigen som skibsdreng gengivet) og nr. 11 (i bogen er der gengivet en variation af det samme motiv).

Terje Vigen er et digt skrevet af Henrik Ibsen, udgivet i 1862. Meget af historien og kulissen er fra området omkring byen Grimstad i det sydlige Norge , hvor Ibsen boede nogle år i sin ungdom. Den beskriver den dramatiske saga om Terje, der i 1809 forsøgte at køre den britiske blokade af Norges sydkyst i en lille robåd i et desperat forsøg på at smugle mad fra Danmark tilbage til sin udsultede kone og datter. Han blev fanget og fængslet på en britisk fængselshulk og løsladt i 1814 efter Napoleonskrigene var forbi, kun for at opdage, at hans familie var død. Han blev pilot, og reddede år senere en engelsk lord, som viste sig at være chefen for det skib, der havde fanget ham.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Malerierne har hængt i “Gæstegangen” (se oversigtsplanen: inv. nr. GG 21).

Kunst og antikviteter fra Valdemars Slot, 21. september 2022

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.700.000 DKK