1541/1691
Movado medaljon lommeur i kasse af 18 kt. guld, bagkapsel prydet med Sankt Kristoffer, gylden skive med guldindeks, signeret Movado, værk signeret Movado Factories, Adjusted 2 two positions, Swiss, Seventeen 17 Jewels, bagkasse ligeledes stemplet og nummereret 42508. 1960'erne. Vægt ialt 18 gr. Kassediam. 30 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Øsken med reparation.
Varia, 8. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag