2435/241
En samling af kinesisk kuriosa, bl.a. bestående af fire tuschæsker af metal med prægede motiver ca. 7,5×7,5 cm; lille skål af sølvholdigt metal drevet med phoenix fugl og drage Diam. 10,5 cm, tre forskellige dragtsmykker, tre div. æsker, heriblandt en seglæske af skildpaddeskjold Diam. 7 cm. En pibe. 19–20. årh. (17)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Æske af skildpaddeskjold revnet.
Vurdering