2124/51
Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, drevet med medaljon, blomsterguirlander og bladfriezer, låg med siddende putto, firkantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialerne MPD. Mester Hans Christian Winther, borgerskab København 1786–1830. Vægt 61 g. H. 9,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud