840/5343
Miniaturemedaille med ophæng til Medaillen for ædel Daad (1793), sign. P.L.K (Peter Larsen Kyhl), jvf. B 50, LEB 16108, LS fig. 374–375, NNUM 1994/6, 6,3 g, 12 mm, kantskade. Stevnsborg anerkender eksistensen af en miniaturemedaille øverst s. 288, men den er af største sjældenhed og muligvis unik, ex. Peter Flensborg - fin gammel patina
Kvalitet
1+
Mønter og medaljer, 2. maj 2013
Vurdering
Hammerslag