1311/​747

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

Et sæt på fire hjørnestole af patineret bøgetræ, sæder af flettet papirgarn. Model 4216. Udført hos Fritz Hansen, januar 1966. (4)

Litteratur: Mobilia nr. 96, 1963.

Fritz Hansen katalog 1963, s. 55.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ledløse.

Moderne kunst og design, 12. marts 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK