Jens Thrane (f. 1729, d. 1779, dansk maler)
Portræt af Hans von Löwenhielm i harnisk og rød uniformsjakke. Øverst t.h. hans våbenskold. Sign. bagpå lærred Pinx Thrane Ao 1767 og betegnet Hans von Löwnhielm Föd 30de Maÿ 1743 Premier Lieteunant ved det Første Fÿnske Cavallerie Regiment. Olie på lærred. 78×63.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019