Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Sérigraphie No. 10”, 1979. Sign. Soulages, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50×36
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez, 2003, kat. 102.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018