Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. Top med kehlet kant, beslag af messing. Formgivet 1940. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 53. Diam. 100.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1940. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 115.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Danske Banks gamle hovedsæde – online salg del II, 24. september 2024
28 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||