1722/1593
Tysk trompet, tre små teleskopkikkerter, kikkert, lommekompas, lup samt seks instrumenter/værktøjer af messing. 19.-20. årh. Trompet L. 41. (12)
Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Trompet med mange buler samt defekter og mangler.
Varia, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag