1722/​1593

Tysk trompet, tre små teleskopkikkerter, kikkert, lommekompas, lup samt seks instrumenter/værktøjer af messing. 19.-20. årh. Trompet L. 41. (12)

Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Trompet med mange buler samt defekter og mangler.

Varia, 1. juni 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag