2416/​775

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Koglen”. Pendel med stel af forkromet stål samt lameller af børstet og patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Formgivet 1958. Diam. 84.

Litteratur: “Tænd! PH lampens historie”. 1994. Jørstian, Tina og Poul Erik Munk Nielsen (red.), afb. s. 277. “Koglen” blev formgivet i 1958 til restaurant Langelinie Pavillionen i København, hvor den stadig hænger. Armaturet består af 72 blade/lameller fordelt i 12 rækker, og deres indbyrdes placering giver et totalt blændfrit lys uanset betragtningsvinkel. Kilde: Louis Poulsen.

Slitage, herunder ridser, mærker, mindre skævheder og nogle løse lameller. Nogle tråde til fastgørelse af lameller mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK