1334/1505
Art deco kaffeservice af hammerslået sølv bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande, firsidet støbt med perlebort, hanke og lågknopper af ibenholt. Stemplet Københavns bymærke 1932 samt mestermærke AR for Alex Rasmussen. Vægt 2.763 gr. H. 10–24 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 22. august 2013
Vurdering
Hammerslag
22 bud