2435/​784

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. monogram, delvis mærket 129. Forsynet med låg af sølvplet. Udført og stemplet hos Hugo Grün. H. inkl. låg 11,5. Diam. 8,5.

Nogle minimale afslag på fodrand, samt på flere rillers øverste kant. Slibning på fodrand. Låg med ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

922832 1.000 DKK