2435/784
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. monogram, delvis mærket 129. Forsynet med låg af sølvplet. Udført og stemplet hos Hugo Grün. H. inkl. låg 11,5. Diam. 8,5.
Nogle minimale afslag på fodrand, samt på flere rillers øverste kant. Slibning på fodrand. Låg med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag
27 bud