1721/1630
En samling korintisk og muligvis etrusko-korintisk keramik, dekoreret i brunrød glasur bestående af alabastron med skælmønster og svaner samt tre aryballer. 7.-6. årh. Samt en nyere/moderne alabastron dekoreret med rosetter. H. 5–11 cm. (5)
Proveniens: I følge informationer fra en privat svensk samling erhvervet i 1960–1970erne i antikhandlen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med nogle afslag og revner.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
12 bud