830/​16

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Erhvervet af Nivaagaards Malerisamling i juni 2012.

En siddende nubier med en cigaret på en trappesten i Rom. Sign. M. R. Rom 1839. Olie på lærred. 75×63.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 161.

Udstillet: Thorvaldsens Museum, “Martinus Rørbye”, 1981 nr. 82.

I sin dagbog fra Rom 18. 11. 1839 beskrev Rørbye mødet med denne nubier, som han mødte ved trappen til kirken Santa Maria in Aracoeli og straks lavede en aftale med. Maleriet viser et usædvanligt motiv i dansk malerkunst.

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK