12043/​135

Thorkild Olsen (f. Glumsø 1890, d. 1973)

Bordlampe af hvid porcelæn, monteret med skærm af plisseret papir. Sign. monogram og Kgl. P. Nr. 4497. Udført hos Kgl. P. for Le Klint. H. 38,5.

Almindelig brugsslitage. Gulnet skærm. Få pletter og fold op skærmen. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Kunst, antikviteter & design, 22. oktober 2020

Vur­dering

800–1.200 DKK

Hammerslag

420 DKK

420 DKK
400 DKK