12043/135
Thorkild Olsen (f. Glumsø 1890, d. 1973)
Bordlampe af hvid porcelæn, monteret med skærm af plisseret papir. Sign. monogram og Kgl. P. Nr. 4497. Udført hos Kgl. P. for Le Klint. H. 38,5.
Almindelig brugsslitage. Gulnet skærm. Få pletter og fold op skærmen. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Kunst, antikviteter & design, 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag