854/​172

Et sæt på tre danske Louis XVI armstole, efter G.E. Rosenberg, af bøgetræ og forgyldt træ. Den ene mærket med etikette fra Sophiendal slot, Skanderborg. 18. årh.s slutning. (3)

Stolene er antagelig tegnet af den kendte danske arkitekt og møbelsnedker G.E. Rosenberg. Rosenberg var leder af “Det danske meuble magazin” der blev etableret i 1777 i København. Se Tove Clemmensen: “Møbler af N.H. Jardin, C.F. Harsdorff og J.C. Lillie” for lignende stol tegnet af G.E Rosenberg til herregården Holsteinborg i 1778.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Møbler, varia og tæpper, 25. februar 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK