Jacques Prévert (f. Neuilly-sur-Seine 1900, d. Omonville-La-Petite 1977)
Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Exposition Vallauris”. Sign. Jacques Prévert. Håndkoloreret udstillingsinvitation med tegning af digteren samt dedikation Á Kiki. Tusch på litografisk tryk. Bladstørrelse 20,1×14.
Proveniens: Forfatter og fransklærer Franz Johansson og dennes datter Kiki. Gave fra Prévert i forlængelse af et møde på den franske riviera, antageligt i forbindelse med Picassos udstilling i 1958.
Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016