2414/​512

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med drejestel og vippebeslag samt tilhørende skammel, på firpasfod af aluminium og stamme af stål, betrukket med indian red elegance skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)

Stol stemplet med serienr. 3316–2022.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Professionelt nybetrukket.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag