Foto endnu ikke klar
883/​1465

Edward Hald (f. 1883, d. 1980)

“Graal”. Unik vase af grå grønligt glas. Indlagt med brun violet abstrakt mønster. Sign. Hald, S. Graal, Orrefors 19. KB, HW. No. 830. Blæst af Knut Bergqvist, ætset af Heinrich Wollmann. Formgivet 1919. Udført 1919 hos Orrefors, Sverige. H. 21.

“Graal” teknikken var en af Orrefors største bidrag til glaskunsten i det 20. århundrede. Teknikken, som grundlæggende består i at lade overfangsglas i Gallé stil genopvarme og dække af et tyndt lag klart glas, skabte værker som for sin tid havde et helt særligt moderne udtryk og var Orrefors første selvstændige bidrag til fornyelse. Nærværende vase blev formgivet af kunstneren Edward Hald der kom i til Orrefors i 1917 som nr. 2 kunstner på værket, og skulle virke som en slags moderne, abstrakt modvægt til den lidt mere klassicistiske Simon Gate.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt design@bruun-rasmussen.dk

Design, 6. december 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK