2426/​50

Et par kinesiske senge af bejdset træ, hoved- og fodgærder prydede med skæringer i form af “Three Friends of Winter”. 20. årh.s begyndelse. H. 122/76. L. 199. B. 100. Indvendige mål L. 188. B. 92,5. (2)

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.

Falmede. Ridser og mærker. Brugsslitage.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

1160118 3.000 DKK