Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Jairi Datter”. Tryksign. Carl Bloch 1881. Radering på papir monteret i passepartout. Pladestørrelse 17,5×22,5.
J. Thieles fortegnelse over Carl Blochs raderinger opus 30.
Papiret er svagt gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020