2425/​889

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. To barnestole med ben af forkromet stål, sæde og ryg af limefarvet og orangelakeret formbøjet træ. Model 3177. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2005 og 2010. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og afskalninger.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag