Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Rund vase af stentøj modelleret med spidser. Dekoreret med lys blå glasur med blåviolette og grålige elementer. Sign. CHR-P. Unik. H. 18,5. Diam. 18.
Almindelig brugsslitage. Bund med gennemboret hul. Nederste kant med en mindre afslibning i overflade af glasur ved bobler.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021