2108/​538

Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)

Rund vase af stentøj modelleret med spidser. Dekoreret med lys blå glasur med blåviolette og grålige elementer. Sign. CHR-P. Unik. H. 18,5. Diam. 18.

Almindelig brugsslitage. Bund med gennemboret hul. Nederste kant med en mindre afslibning i overflade af glasur ved bobler.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK