2049/​7111

Maske af udskåret patineret træ, bevægelig underkæbe med rester af rødt pigment. Ibibio, Nigeria. H. 37.

Proveniens: Ex. Mogens Balles samling.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK